,ДаллБогг: Живот и Здраве‘ – лидер по премиен приход в общото застраховане

Според данни на Комисията за финансов надзор (КФН), към края на третото тримесечие на 2024 г. брутните премийни приходи в общото застраховане достигат 2,903 млрд. лв. Това представлява ръст от 5,4% спрямо същия период на 2023 г.

Най-големият застраховател по премиен приход на пазара на общото застраховане е ,ДаллБогг: Живот и Здраве‘. Разговаряме с г-н Цветомир Панагюрски, член на Борда на директорите на компанията, за да разберем ключовите фактори за този успех, предизвикателствата пред сектора и бъдещите стратегически приоритети.

Г-н Панагюрски, какво означава това постижение за Вас и компанията?

Това е резултат от дългосрочната ни стратегия да предоставяме висококачествена застрахователна услуга на нашите клиенти. Лидерската позиция доказва, че инвестициите ни в развитие на продукти и ефективното управление на риска дават осезаеми резултати. За нас това не е просто статистика – това е отговорност.

Кои са основните фактори за успеха Ви?

Нашият успех стъпва върху три ключови елемента:

Фокус върху клиента – винаги се стремим да разбираме и предвиждаме нуждите на пазара, предлагайки иновативни и гъвкави застрахователни решения.

Ефективно управление на риска – благодарение на добре изградени процеси и опитен екип, поддържаме стабилност дори при икономическа несигурност.

Стратегическо планиране и оперативна ефективност – те ни позволяват бързо да се адаптираме към пазарните промени и да запазим конкурентното си предимство.

Застрахователният пазар постоянно се сблъсква с различни предизвикателства като инфлация, регулаторни промени, геополитическа обстановка. Климатичните промени в последните години обаче сякаш придобиват все по-голямо икономическо значение. Как ДаллБогг отговаря на тази тенденция?

Според изследване на Европейската централна банка екстремните климатични явления имат значителни макроикономически последици, но и същевременно засягат финансовата стабилност на големи групи от хора. Застрахователният сектор може да предложи решения, които значително да минимизират щетите. Към днешна дата обаче в ЕС само около ¼ от загубите, свързани с климатичните промени, се покриват от застраховки. Единствено в Дания, Норвегия и Исландия този процент е близък до 50. На този фон в България, Румъния и Гърция делът е по-малък от 5%. Числата ясно показват, че имаме още много работа, свързана с подобряването на застрахователната култура на източноевропейците.

Природните бедствия (наводнения, земетресения, свлачища) нанасят сериозни икономически щети, но застрахователното покритие сред населението остава ниско.

Липсва задължителна застраховка срещу катастрофични рискове. Смятам, че е необходимо създаването на застрахователен пул за природни бедствия, който да обединява средства от държавата, застрахователите и международни институции, да разпределя риска чрез презастраховане на глобални пазари и да предложи достъпни и задължителни застраховки за домакинствата. Също така е възможно въвеждане на данъчни стимули за собствениците на имоти, които сключват такива застраховки.

Чрез адаптиране на регулаторната рамка и създаване на застрахователни пулове, България може да подобри управлението на природните бедствия. Това ще гарантира по-стабилен застрахователен пазар и по-добра защита на бизнеса и населението.

Конкретно в отговор на въпроса Ви – управлението на риска е в основата на нашата работа. Следим внимателно макроикономическите тенденции и регулаторните изисквания, за да адаптираме стратегиите си навреме. В допълнение, активно инвестираме в анализ на климатичните рискове и въвеждаме иновативни застрахователни решения, които минимизират тяхното въздействие върху бизнеса и клиентите ни. Нашите експерти са готови да предложат гъвкави индивидуални решения за имуществено и селскостопанско застраховане.

Как бихте определили основните предизвикателства в сектора през следващите години и кои са приоритетите за ,ДаллБогг: Живот и Здраве‘?

Очакваме застрахователния сектор да премине през някои ключови трансформации в следствие на новите технологии, демографските и икономическите промени. Бих акцентирал върху следните посоки за развитие:

Застрахователните компании ще продължат да инвестират в цифрови платформи и онлайн услуги, които улесняват процеса на покупка и управление на полиците в реално време. Изкуственият интелект (AI) и големи бази данни ще се използват все по-често за оценка на рискове, обработка на искове и създаване на персонализирани продукти, които отговарят на конкретните нужди на клиентите. Блокчейн технологиите може да подобри прозрачността и сигурността в процесите на обработка на искове и управление на данни, като намалят измамите и увеличат доверието в индустрията.

С оглед на климатичните промени, за които стана дума, се очертава ясна тенденцията в предлагането на застраховки, които насърчават устойчивото поведение, например защита от природни бедствия или застраховки за чистота на околната среда. Зеленото застраховане е обещаваща ниша, особено привлекателна за новото поколение клиенти, които са все по-осъзнати по въпросите на устойчивото развитие.

Отново бих искал да подчертая колко е необходимо да повишим осведомеността на хората за видовете застраховки и реалните им ползи в критични ситуации от живота им. Привличането на по-младата генерация чрез лесен и бърз достъп до застрахователни услуги също е в центъра на нашите усилия.

Стабилният ръст и лидерската позиция на ,ЗАД ДаллБогг: Живот и Здраве‘ са доказателство за ефективната стратегия и дългосрочната визия на компанията. В един все по-конкурентен пазар, способността за адаптация и иновации ще продължи да бъде ключът към успеха.